Zmywarka a zdrowie

Często mówimy o zaletach zmywarek, rzadko jednak mówimy o tym, że naczynia ze zmywarki niekoniecznie są dla nas bezpieczne. Niemożliwe jest, aby toksyny z tabletek, które osadzają się na naszych naczyniach, były dokładne zmyte, dzięki tym kilku poradom, zmyjesz chemikalia, jakie osadziły się na twoich naczyniach. Jak więc myć w zmywarce? Co zawierają kostki do zmywarek?

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Co zawierają kostki do zmywarek?

Środki, jakie możemy znaleźć w kostkach do zmywarek, zazwyczaj zawierają fosforany polikarboksylany. Związki te mają za zadanie zmiękczać wodę w zmywarce oraz dokładniej domywać talerze. Fosforany są jednym z głównych chemikaliów, które zanieczyszczają wody na naszej planecie, powodują one rozrost alg innych roślin, to prowadzi do ograniczenia ilości tlenu w wodzie, czy też prowadzi to do śmierci organizmów w wodach. Natomiast polikarboksyleny są wytwarzane z ropy naftowej i nie są biodegradowalne.

Mówiąc o niebezpiecznych substancjach w tabletkach, nie możemy zapomnieć o środkach zapachowym, które są nieprzebadanymi chemikaliami. Powstają one zazwyczaj z odpadów z produkcji ropy naftowej i innych toksyn, które mają właściwości rakotwórcze. Większość środków chemicznych, które używane są w środkach zapachowych, otrzymywane jest z benzenu, który jest jedną z najbardziej raktotwóczych substancji, jakie znamy.

Jak więc myć w zmywarce?

Jednym ze sposobów na bezpieczne mycie w zmywarce jest stworzenie naturalnego proszku do zmywarek. Przepis na niego jest bardzo prosty. Do stworzenia naturalnego proszku potrzebujemy: 2 filiżanki sody oczyszczonej, 2 filiżanki boraksu oraz 1 filiżankę soli kuchennej.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Drugim sposobem jest zakup nietoksycznych tabletek do zmywarek. Tak jak w przypadku zwykłego proszku, czy też tabletek są one skuteczne, jednak nie zawierają szkodliwych substancji i sztucznych aromatów, przez które nasze zmywanie jest niebezpieczne.

Jak dbać o czystość zmywarki?

Samo zmienienie tabletek zmywarek nie pomorze kiedy nie będziemy dbać o czystość naszej zmywarki, warto więc od czasu do czasu sprzątnąć ją dokładnie w środku. Wycierając ścianki zmywarek nie możemy zapomnieć o czyszczeniu filtra, jest to jeden z elementów, który może się w zmywarce zapchać, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia zmywarki. Zazwyczaj taka usterka nie wymaga fachowej naprawy zmywarki, jednak lepiej unikać tego typu awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *